długi - stres
Kategorie:

Zadłużenie finansowe. Jak wyjść z długów?

Obecnie można w stosunkowo łatwy sposób pozyskać dodatkowe środki finansowe, wystarczy zaciągnąć szybko pożyczkę online. Problem pojawia się w przypadku wystąpienia trudności z terminową spłatą zobowiązania. Niektórzy decydują się na wzięcie kolejnej pożyczki w celu spłacenia poprzedniej, co niestety zwiększa ryzyko wpadnięcia w spiralę zadłużenia. Ponaglające wezwania do zapłaty i narastające odsetki sprawiają, że może zostać wszczęta windykacja długów. Do rejestru dłużników trafia coraz więcej osób ze względu na nadmierne zadłużenie. Pojawia się jednak pytanie, co zrobić w przypadku problemów ze spłatą zobowiązań.

Problem ze spłatą kredytów i co dalej?

Wiele osób boryka się z terminową spłatą zobowiązania. Nierzadko wynika to z tego, że ktoś decyduje się na kredyt pomimo tego, że go na niego nie stać. Kolejnym problemem jest brak umiejętności zarządzania budżetem. Jeśli ktoś wydaje więcej pieniędzy niż zarabia, to niestety szybko pojawiają się negatywne konsekwencje nieodpowiedzialnych zachowań. Niektórzy nie oszczędzają pieniędzy, wszystko wydają na bieżąco. Inni zaciągają różne zobowiązania i nie spłacają ich na bieżąco, po czym biorą kolejne i wpadają w spiralę zadłużenia.

Jeśli już pojawi się dług, to trzeba w pierwszej kolejności przeanalizować dokładnie swoją sytuację finansową i przygotować plan działania mający na celu pozyskanie środków na spłacenie wszystkich aktualnych zobowiązań. Kluczowe staje się to, aby nie zaciągać kolejnych pożyczek, bo doprowadzi to tylko do powiększenia zadłużenia. Bardzo istotne jest także terminowe uiszczanie należnych płatności, aby uniknąć odsetek. Najlepiej będzie ustawić sobie stałe powiadomienia, aby o niczym nie zapomnieć. Trzeba również obliczyć całkowity koszt wszystkich zobowiązań, aby wiedzieć, ile środków zostanie do rozdysponowania na codzienne utrzymanie.

Przeczytaj: Jak wybrać Najtańszy kredyt na rynku i nie popaść w długi

W jaki sposób pozbyć się długów?

Istotne będzie pozbycie się dodatkowych i zbędnych wydatków. Można zrezygnować przykładowo z opłacania rozmaitych abonamentów, jeżdżenia samochodem, jedzenia na mieście, kosztownych rozrywek, zakupu nowych ubrań i urządzeń. Jeśli coś nie jest niezbędne, to należy z tego zrezygnować do czasu spłacenia wszystkich zobowiązań. Jeżeli ktoś ma problem z uregulowaniem płatności ze względu na brak wolnych środków finansowych, to należy zwiększyć swoje dochody. Można poszukać dodatkowego zatrudnienia lub płatnej pracy. Dobrym pomysłem jest również ubieganie się o awans, podwyżkę. Pomoże branie nadgodzin, praca w weekendy, aby poprawić swoją sytuację finansową. Szybkim sposobem na zasilenie budżetu będzie wyjazd zarobkowy za granicę. Warto również zastanowić się nad tym, co można sprzedać wartościowego, czyli przykładowo antyki, biżuterię, kolekcje, książki, ubrania, buty, sprzęt.

Jak wyjść ze spirali zadłużenia?

W przypadku problemu ze spłatą pożyczki należy skontaktować się z parabankiem w celu poinformowania go o swojej trudnej sytuacji i wspólnego znalezienia rozwiązania. Zwykle można liczyć na wydłużenie terminu spłaty lub rozłożenie płatności na raty. Czasem pomocne jest także refinansowanie pożyczki, czyli udzielenie zobowiązania mającego na celu spłacenia aktualnego. Trzeba jednak dobrze przeanalizować opłacalność tego rozwiązania, bo nierzadko wiąże się to z koniecznością poniesienia zbyt dużych kosztów dodatkowych. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie konsolidacja chwilówek i kredytów. Wszystkie zobowiązania zostaną połączone.

Klient będzie miał do spłacenia tylko jedno zobowiązania, na korzystniejszych warunkach, z nowym harmonogramem. Pozwoli to uniknąć odsetek, nie będzie trzeba już pilnować różnych terminów. Za jednym razem zostaną uregulowane wszystkie zobowiązania. Kredyt konsolidacyjny jest przyznawany nawet na kilka lat, a dłuższy okres spłaty przekłada się na niższą miesięczną ratę. Konsolidacja to również sposób na pożyczenie dodatkowej kwoty na dowolny cel. Warto mieć odłożone pieniądze w razie pojawienia się kolejnych problemów z terminową spłatą. Na rynku działają również firmy oddłużeniowe, które pomagają wyjść z długów. Ostatecznym krokiem będzie ogłoszenie upadłości konsumenckiej.